JT Slayt Gösterisi modülü resimleri yüklüyor. Lütfen bekleyiniz...
100 Altın İnsanAtlas Online1 FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN SENDE 1 ADIM AT !
9 ARALIK 2018
Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

DESTEK

Bize destek olmak için tıklayın...

WEB FORUM

Foruma giriş yapmak için tıklayın...

    
JT Slayt Gösterisi modülü resimleri yüklüyor. Lütfen bekleyiniz...
Hawking'den Mesaj Var!Dünya Engelliler Gününde Sosyal EngellilerDMD ve SMA Hakkında Yeni Gelişmeler (Aralık 2016)Unicef'in STK'lılarla Toplantısı GerçekleştirildiKASDER Erken Yılbaşı Kutlaması
JT Slayt Gösterisi modülü resimleri yüklüyor. Lütfen bekleyiniz...
Kas Hastalarına ve KamuoyunaÜye ve Gönül Dostlarımızın Dikkatine!Bir Farkındalık ve Yardım Projesi1 FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN SENDE 1 ADIM AT!Yarışmamızın Ödül Törenine Bekliyoruz
JT Slayt Gösterisi modülü resimleri yüklüyor. Lütfen bekleyiniz...
Fizyoterapi HizmetlerimizEl Becerileri EdindirmeUlaşım DesteğiOnline Psikoloji DesteğiDerneğimiz Uluslararası KongrelerdeMesleki RehabilitasyonEvde Bakım Hizmetleri Sosyal EtkinliklerSosyal Hizmet Desteği

Resolaris'in FSHD İçin Faz 1/2 Klinik Araştırması

Faz 1/2 Çalışma Resolaris'in FSHD Hastalarının Neredeyse Üçte İkisinde Kas Gücünü Geliştirdiğini Gösterdi

10 EKİM 2017

YAZAR CAROLINA HENRIQUES

fshd

HABERLER

Resolaris (ATYR1940) bir Faz 1/2 klinik araştırmanın son sonuçlarına göre erken başlangıçlı fasiyoskapulohumeral kas distrofisi (FSHD) bulunan ergenler ve genç yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisinde kas gücünü geliştirmiştir.

 

İlgili basın bültenine göre, terapiyi oluşturan aTyr Pharma, bulguları Saint Malo, Fransa'daki 22. Uluslararası Dünya Kas Cemiyeti (WMS) Yıllık Kongresi'nde  sunmuştur. Konferans 3-7 Ekim arasında gerçekleştirilmiştir. FSHD kas zayıflığı ve atrofiye neden olan bir genetik hastalıktır.

On altı ve yirmi yaş arasındaki araştırmanın katılımcıları, keşfedici açık-etiketli çalışmanın (NCT02603562) da gösterdiklerine göre, Resolaris ilacını iyi tolere etmiştir.

 

Hastaların %63'ünde kas gücü puanları tedavinin başlangıcı ve bitişi arasında gelişmiştir. Araştırmacıların belirttiklerine göre puanlardaki ortalama değişiklik %3.8'in üzerindedir.

Ayrıca, hastaların %67'sinde Bireysel Nöromüsküler Yaşam Kalitesi (INQoL) puanları gelişmiştir. Hastalık yükünü değerlendirmek üzere, hasta için kendini değerlendirme aracı kullanılmıştır.

Araştırmacılar katılımcıların çoğunda hastalığın kötüleşmediğini ve hastalarda immünbaskılama belirtisi görmediklerini belirtmiştir. aTyr sonuçların Resolaris'in ek  klinik araştırmalara  ilerlemesini desteklediğini söylemiştir.

aTyr'den Gennyne Walker “Erken Başlangıçlı Fasiyoskapulohumeral Kas Distrofisi (FSHD) Bulunan Ergenler ve Genç Yetişkinler Üzerinde Bir Faz 1b/2 Çalışmanın Sonuçları (ATYR1940-C-003)” başlıklı sunumu yapmıştır.

Resolaris doğal oluşumlu bir protein olan histidin aminoaçil tRNA sentetazdan (HARS) türetilmiştir. Bilim insanları proteinin hastalıklı dokuda bağışıklık sistemini daha normal şekilde, genel bağışıklığa girişimde bulunmadan yeniden başlatabileceğine inanmaktadır.

FSHD ismini en çok etkilenen kaslardan alan genetik bir rahatsızlıktır. Bunlar yüz (fasiyo-), kürek kemiği çevresi (skapula-) ve üst kollardır (humeral). Semptomlar genellikle ergenlik sırasında başlar, ancak daha hafif olgular daha geç gerçekleşebilir.

FSH Derneği FSHD'nin çocuk ve  yetişkinleri etkileyen dokuz birincil kas distrofisi türünün en yaygını olduğunu söylemektedir.  2014'te Hollanda'da gerçekleştirilen bir çalışma 8,333 insandan birinde — veya dünya çapında yaklaşık 870,000 kişide FSHD geliştiğini raporlamıştır. Tedavisi bulunmamaktadır.

ATyr nadir ve şiddetli bağışıklık-aracılı hastalıklar ve kanserler için immünoloji temelli tedaviler geliştiren bir biyoterapötik şirketidir.

 

 
Karakter Boyutu

100altininsan

ANKET

Engelliler, engelliliğe dayalı ayrımcılığa maruz kalıyor mu?
 

AJANDA

Gecen ay Aralik 2018 Gelecek ay
P S C P C C P
week 48 1 2
week 49 3 4 5 6 7 8 9
week 50 10 11 12 13 14 15 16
week 51 17 18 19 20 21 22 23
week 52 24 25 26 27 28 29 30
week 1 31

kasder-canliyayin