21 HAZİRAN AKLINIZDA K-ALS-IN!

🟣 AKLINIZDA K-ALS-IN!
💜21 HAZİRAN DÜNYA #ALS GÜNÜ💜

🟣Amyotrofik Lateral Skleroz ya da kısa adıyla ALS; Beyin ve omurilikte bulunan, yürüme, konuşma ve çiğneme gibi istemli kas hareketlerinden sorumlu olan kas hücrelerinin hasarına yol açan ve zamanla kötüleşen bir sinir sistemi hastalığıdır.

🟣 Vakaların küçük bir kısmında ebeveynlerden kalıtsal geçiş olsa da çoğu zaman hastalığın ortaya çıkış nedeni bilinmemektedir, genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol aldığı düşünülmektedir.

🟣 Belirti ve Bulgular: Uzuvlarda görülen bölgesel kas güçsüzlüğü, kol, bacak, omuz veya dilde kas seğirmeleri,kas krampları, konuşma, çiğneme ve yutmada zorluk, ALS hastalarında görülen bulgulardan bazılarıdır. Etkilenen motor nöron gruplarına bağlı olarak, ortaya çıkan bulguların sırası ve hastalığın ilerleme hızı değişkenlik gösterir. Hastaların %15-20’sinde frontotemporal demans tablosu ortaya çıkar ve bu hastalarda; davranış, kişilik ve dil becerileri gibi bilişsel işlevler etkilenir.

🟣 Tedavi ve Komplikasyonların Önlenmesi: Motor nöronlardaki hasarı tersine çevirecek veya ALS’yi iyileştirebilecek bir tedavi henüz yoktur. Semptomları kontrol etmeye, komplikasyonları önlemeye ve hayat kalitesini arttırmaya yönelik tedaviler mevcuttur.

-İlaçlar
-Fizik Tedavi
-Araştırmalar ve Deneysel Tedaviler (Kök hücre tedavileri, Gen tedavileri)

.

🟣 KASDER olarak, ALS tanısı olan bireylerin ve bakım veren yakınlarının fiziksel, sosyal, ekonomik ve psikolojik gereksinimlerinin karşılanmasının önemini vurguluyoruz.

🟣 21 Haziran ”Dünya #ALS Günü”nde, ALS hastalarının ve bakım verenlerinin, fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak mümkün olan en iyi hale gelerek kaliteli bir yaşam sürebilmesi için gerekli olan tıbbi, psikolojik ve sosyal destek alma haklarını savunuyoruz.

.

👉 ALS hastaları ve yakınları için hazırladığımız 📌ALS BİLGİLENDİRME REHBERİ için burayı tıklayabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz 📌TÜM YÖNLERİYLE ALS WEBİNARINA buradan ulaşabilirsiniz.

.