KAS HASTASIYIM HAKLARIMIN FARKINDAYIM PROJESİ

”Kas Hastasıyım Haklarımın Farkındayım Projesi” öncelikli olarak kas hastası bireyler ve yakınlarına “engelli hakları” konusunda bir destekleyici olması ve toplumdaki has hastalıkları ve engelli haklarına yönelik farkındalığın artırılması amacıyla hayata geçirilmiştir.

Nöromüsküler hastalıklara sahip ortopedik engelli kas hastası bireylerin sahip olduğu hakların farkında olmalarını sağlamak, engelli hakları konusunda savunuculuk faaliyetleri sürdürerek kas hastalıkları özelinde toplum farkındalığını artırmak amaçlananan proje Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından kabul edilmiştir. Bu kapsamda hazırlanan animasyon ve röportaj videoları 3 Aralık 2021 Dünya Engelliler Günü itibariyle sosyal platformlarda dolaşıma sokulmuştur.

Proje kapsamında oluşturulan bilgilendirici animasyon, röportaj videoları ve elektronik bilgilendirme kitapçığı ile kas hastası bireylerin ve yakınlarının sahip olduğu haklar konusunda kişilere bir bilgi kaynağı sunmayı amaçlamaktadır.

Kas Hastasıyım Haklarımın Farkındayım, kas hastalarının engelli hakları, hak ihlalleri, hak arama yöntemleri konularında bilgilenmesi, haklarını sahiplenmesi ve savunması, toplumun engellilik ile ilgili ayrımcı tutum ve davranışlarının dönüşmesine yönelik video temelli farkındalık projesidir. Proje kapsamında engelli hakları konusunda bilgi ve farkındalığı arttıracak; hak talepleri ve arayışı konusunda pratikleri güçlendirecek içeriklerden oluşan kısa animasyon videoları ve 15 oluşturulmuştur. 10 engelli kas hastası ile eğitim yaşamlarında, sağlık hizmetleri alırken, çalışma yaşamlarında ve kamusal alanlarda karşılaştıkları hak ihlallerinin ve ayrımcı tutumların topluma katılımları üzerindeki olumsuz etkilerini anlattıkları videolar çekilerek toplumsal bilgi ve farkındalığı arttırma amacıyla tek video halinde yayınlanmıştır.

Özetle projemiz sonucunda,

-10 adet kas hastalıkları ve engelli hakları konusunda bilgilendirici animasyon,

-5 adet kas hastası bireyler ile gerçekleştirilen röportaj videosu,

-E-bilgilendirme kitapçığı oluşturulmuştur. (buradan ulaşabilirsiniz.)

“Kas Hastasıyım Haklarımın Farkındayım” projemizin içeriklerine linkten erişebilirsiniz.