Özürlü Kimlik Kartı

Özürlü kimlik kartı nasıl çıkartılır nereye başvurulabilir?

Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik 19.07.2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu Yönetmeliğe göre Özürlü kimlik kartları Valilikler (İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri) tarafından verilecektir.

 

Özürlü kimlik kartımı kaybettim/ kırıldı ne yapmalıyım?

Kimlik kartları; içerdiği bilgilerin değişmesi, kaybedilmesi, çalınması veya herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelmesi durumunda, sosyal hizmetler il müdürlüğüne müracaat edilmelidir.

Özürlü olduğumdan dolayı, özür oranımı ve özür bilgimin nüfus cüzdanında yer almasını istemiyorum, sosyal haklardan nasıl yararlanacağım?

Özürlü oranlarının nüfus cüzdanlarına işlenmesi uygulaması yerini 19.07.2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik “ ile Özürlü kimlik kartları verilmesi uygulamasına bırakmıştır. Kimlik kartı çıkarmak için Valiliklere (İl Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine) müracaat etmek gerekmektedir.

 

Başkanlığınızdan daha önce kimlik kartı aldım ancak; özür oranım arttığından yeniden özürlü kimlik kartı düzenlenmesini istiyorum?

İkamet edilen ilde sosyal hizmetler il müdürlüklerine müracaat etmek gerekmektedir.

 

Özür bilgimi nüfus cüzdanıma işlettim; ancak bazı haklardan yararlanamıyorum?

Değişikliklerin yer aldığı yeni Nüfus Cüzdanınızla birlikte ikamet ettiğin yerin İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne müracaat ederek yeni bilgilerinizin yer aldığı Özürlüler İçin Kimlik Kartını alabilirsiniz.

 

Evlendiğimden dolayı soyadım ve nüfus bilgilerim değişti. Yeni soyadıma göre özürlü kimlik kartımı değiştirmek istiyorum.

Sağlık kurulu raporu, Özürlüler için Kimlik Kartı veya özürlülük bilgisinin yer aldığı nüfus cüzdanı ile çeşitli kurumların özürlülere sağladığı hak ve hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Ancak bazı hak ve hizmetler yerel yönetimler ve hizmet veren kurumların belirlediği esaslar doğrultusunda sunulmakta olduğundan sizden ek belgelerde isteyebilirler.

 

Kaynak: www.ozida.gov.tr