TREAT NMD Projesi

TREAD NMD (Translational Research In Europe For The Assessment And Treatment Of Neuromuscular Diseases) Nöromüsküler Hastaların Değerlendirilmesi ve Tedavisi İçin Avrupa’da Dönüştürümsel Araştırma Projesi’dir…

SMA ve DMD gibi nöromüsküler hastalıklar için geliştirilmiş birçok yeni tedavi stratejileri özgün genetik bozuklukların düzeltilmesini hedefliyor.

Klinik bir çalışma planlandığında, bu çalışmaya uygun hastaların bulunup kolayca iletişime geçilmesi ise son derece önemli. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise, hastaların bilgilerinin tek bir veri tabanında veya araştırmacıların ihtiyacı olan hasta bilgilerini içeren kayıtların tek bir elde toplanması…

TREAT-NMD işte bu kayıtları tüm Avrupa genelinde tutmak için geliştirilmiş bir program.

KASDER, ulusal kayıtların yanı sıra bu kayıtların hepsinin bir arada toplandığı tek bir Avrupa kayıt sistemine katılmayı kabul etti. Böylece ulusal kayda geçmiş hastalarla eğer klinik çalışma için uygunlarsa irtibata geçilebiliyor.
Ek olarak bu kayıtlar; araştırmacılara DMD ve SMA gibi hastalıkların Avrupa’da ne sıklıkta görüldüğünü gösterecek ve hasta bakımını geliştirmek için yapılacak diğer çalışmaları destekleyecek.

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği yıllardır bu projenin partnerleri arasında yer almaktadır.