ULUSLARARASI BAĞIMSIZ YAŞAM GÜNÜ

🟢 5 Mayıs ”Uluslararası Bağımsız Yaşam Günü” , dünya genelinde engelli bireylerin bağımsız yaşama haklarının korunması ve desteklenmesi için farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl kutlanan bir gündür.

Bu özel gün, engelli bireylerin yaşam kalitelerini artırmak, toplumsal farkındalığı artırmak ve engelli bireylerin sosyal hayata daha fazla katılımını sağlamak için önemlidir.

Bağımsız yaşam, engelli bireylerin kendi kararlarını verme, kendi hayatlarını yönetme ve topluma tam olarak katılma hakkını içeren bir kavramdır. Bu kavram, engelli bireylerin yaşamlarını kendilerinin yönetmesine, tercihlerine saygı gösterilmesine ve hayatlarına katkıda bulunmalarına imkan sağlar. Ancak, engelli bireylerin bağımsız yaşama hakları, dünya genelinde hala kısıtlamalara ve ayrımcılığa maruz kalabiliyor..

Bugün toplumsal farkındalığı artırarak, engelli bireylerin bağımsız yaşama haklarının korunmasına ve desteklenmesine katkı sağlayabilir.

✍️ KASDER Projeler Koordinatörümüzün kaleme aldığı ”BAĞIMSIZ YAŞAM HAKKI VE KİŞİSEL ASİSTANLIK” başlıklı yazısını buradan okuyabilirsiniz.